Felhasználónév: Jelszó:

Hozzászólások - Prisma

Idézet: Moderator - 2010.01.11. 21:08:19

Vicces vagy. Tehát most már indok sincsen, hanem csak szopassuk meg a VF-eseket. Milyen egyéb magyarázat van arra, hogy CSAK a VF-eseknek forduljon meg az arány?
Leírom még egyszer:
1. A felvetés abból az állításból indult ki, hogy a VF-esek kevés TP-t szeretnének. Nos, ez bődületes ostobaság.
2. A bődületesen ostoba feltételezésből azt vezette le, hogy a VF-esek legyenek úgy megszopatva, hogy nekik csak felfelé érje meg ütni. Tehát nem általában mindenkinek felfelé érje meg ütni, hanem a VF-eseknek.
Idézet: Kocos - 2010.01.11. 14:42:47

VF-es keves TP-t szeretne

Ez akkora ostobaság, hogy csodálkozok, hogy a szerver nem uninstallálta magát azonnal, mikor el lett postolva. Remélem, csak viccből írtad, annak viszont durva volt. Mikor fogjátok már megérteni végre, hogy a VF-es nem akar kevés TP-t, és nem akar sokat sem. LESZARJA a TP-t, egy dolog érdekli: a LE/TP arány. Egyetlen VF-es sem tehet arról, hogy egy olyan balfasz szakértelem lett kitalálva, ami nem a számlálót módosítja, hanem a nevezőt.


VF-eseknek fordulojon meg a TP osztas. Alacsony szintu kari sok TP, magas szintu: keves TP. Keves TP kell neki, ezert megprobalja az erosebbet utni.

Miért pont a VF-eseket kell már megint szopatni, azt magyarázzátok meg? Miért kelljen csak a VF-esnek felfelé ütni, és a többieknek nem? Ez egyszerűen nevetséges.
Idézet: Mortimer - 2010.01.08. 17:55:56
Nem a bérlet a baj, az rakat játékosnak van már, hanem az inspirátor, ami kb. olyan, mintha egy sakkpartiban egyenlően kezdenénk, fogynak a bábuk, majd minden tizedik körben felrakna magának még egy futót a táblára.


Igazad van az inspirátort illetően, a hasonlat is kb. jó. Nekem is úgy tűnik, hogy nem szabadott volna ilyet berakni a játékba. A bérlet ettől még persze szintén nagyon gáz, mint ahogyan az ismétlődő küldetésekért kapott dukát is.
Dátum: 2010.01.08. 16:45:46
Idézet: Ariel - 2010.01.08. 16:32:26

Nem mosok össze semmit. A VF egyszerre csinálja a kettőt. Lassít és erősít, míg a spektrális csak erősít.

No, akkor a VF melyik tulajdonsága miatt is kell, hogy előnyt kapjon az energiahasznosítót használó? A lassítás, vagy az erősítés miatt? Ha a lassítás miatt, akkor az felháborító, mert nem elég, hogy a VF-es lassabban fejlődik, kap még egy hátrányt? Ha az erősítés miatt, akkor a többi erősítő szakértelem miért nincs kizárva? Ariel, akárhogy csűröd-csavarod nem fog kijönni az, hogy csak a VF-et kell kizárni.
Dátum: 2010.01.08. 16:37:44
Idézet: Ricardo - 2010.01.08. 16:21:32
A Vf lassít, de tápol. Kell mellé egy olyan szakértelem, ami nem lassít, de szintén tápol (kisebb mértékben, mint a VF, hiszen nincsen hátránya)

Miért kéne bármi mellé? Ilyen erővel annak is kellene táp, aki nem hajlandó a támadását növelni, hanem inkább egészséget növel, ezért elverik. Egyébként pedig még OK is lenne a dolog, ha hajszálpontosan ugyanúgy működne a nem lassító, de tápoló szakértelem, mint a VF, csak éppen nem lassítana. Csakhogy az energiahasznosítás a portyára hat, a VF pedig a vadászatra. A VF lassítási problémájának megoldására volt egyébként több javaslat is. Külön szépsége így a dolognak, hogy Miklós azt állította, hogy az energiahasznosítás fogja megoldani a tömés problémáját. Akkor ennek az az üzenete, hogy kivéve a VF-eset, azokat lehet tömni, mert köcsögök.
Dátum: 2010.01.08. 16:17:03
Idézet: Ariel - 2010.01.08. 15:58:28
Az zavar, hogy az új játékosok is szinte kötelezve vannak már a lassított szintlépésre, ha sikeresek akarnak lenni, mert ha nem fejlesztik, minden szinten olyan karakterek tucatjaiba fognak belefutni, akikben dupla annyi LE van mint bennük, így esélytelenek portyában.

Hát akkor fejlesszék, ha megéri. Egyébként is, ha a VF nem jó szakértelem, akkor nem a VF-et kifejlesztőket kell szopatni, hanem meg kell változtatni a VF működését.


Akik azt mondják, hogy ők nem akarnak VF-el játszani, mert nagyon belassul vele a játék, azokon némileg segít ez az új szaki, és kapnak némi többlet LE-t. Ha a VF-es kari ugyan úgy megkapná ezt a LE-t, akkor megint ott lennénk ahol elötte voltunk, nem növekszik a játékélménye azoknak akik nem akarnak VF-et használni.

Már megint a régi nóta, megint összemosod a VF két tulajdonságát. Ha az általad védeni kívánt játékosoknak azért csökkent eddig a játékélménye, mert a VF-esek erősebbek, akkor az a VF erősítő tulajdonsága miatt van, de akkor a spektrális miatt is. Még egyszer: ha nem jó a VF, mint szakértelem, akkor meg kell változtatni a működését, és nem megszopatni azt, aki kifejlesztette. Erre voltak is javaslatok.

Szerintem sem a szingut, sem a VF-et, sem mást nem kellene kizárni.

Otoaak, ha nem tetszenek a hozzászólásaim, ne olvasd őket, ilyen egyszerű.
Dátum: 2010.01.08. 15:49:07
Idézet: Jeriko - 2010.01.08. 15:41:36
Idézet: Prisma - 2010.01.08. 15:01:48

Csakhogy önmagában mind a számláló, mind a nevező jelentősége messze eltörpül a hányadosuk jelentősége mellett. Mivel ez egy PvP játék, így valójában csak ez számít a karakterek interakciójában (kiéve top, de azt most hagyjuk). A nevező által befolyásolt dolgoknak amúgy sincsen jelentőségük, mert ha lassabban is, de a kisebb nevezővel (tehát kevesebb TP-vel) is pontosan ugyanoda fogsz eljutni, mint nagyobb nevezővel.


No ebben nagyon nincs igazad. Ha így lenne, akkor ugye a VF helyettesíthető lenne egy SM2 szakértelemmel, ami semmi mást nem csinál, mint újra duplázza a vadászat LE-t és a TP marad a régi.
Ha most azt merném javasolni, hogy akkor cseréljük le a VF-et erre, továbbá akiknek VF-jük van, azoknak visszamenőleg pörgessük fel a LE-jét és TP-jét ennek megfelelően, hát nagyon sokan tiltakoznának. Teljesen más lenne az egész.


Akkor ezek szerint mégiscsak igazam van, ugyanis helyettesíthető bizony egy SM2 szakértelemmel. Nyugodtan javasold hát, én már megtettem, bár ennél rugalmasabb formában:
Idézet: Prisma - 2009.12.27. 20:44:38
Maradjon a VF mint szakértelem, hogy ne kelljen felejteni, meg új szakértelmet fejleszteni ugyanazon hatás kedvéért, ellenben legyen egy kapcsoló, amivel beállítható, hogy a VF LE/TP javító hatása a számláló, avagy a nevező módosításával történjék-e. Egyik állás tehát ugyanazt jelentené, mint ami most van, a másik állás pedig azt, hogy nem a TP-t felezi, hanem a LE-t duplázza.

A karakter lokális erőssége szempontjából (vagyis lényegét tekintve) tehát semmi változás nem lenne, eldönthetné viszont a játékos, hogy éppen gyorsan akar szintet lépni, vagy lassan. Ez olyan taktikai húzásokra is lehetőséget teremtene az erősségben beálló bármiféle változás veszélye nélkül, hogy akinek nem tetszik a környezete, mert túl sok erős/gyenge karakter van, az sebességet válthatna, és olyanok közé kerülhetne, akik jobban megfelelnek az ízlésének.

Ez így anélkül oldaná meg a lassú szintlépés problémáját, hogy bárki is pórul járna, de ugyanakkor senki nem tenne szert semmilyen előnyre sem a gyorsabb szintlépésen kívül.
Dátum: 2010.01.08. 15:05:46
Idézet: Jeriko - 2010.01.08. 14:11:27

Nem tudom jó-e ez a top-nak, de sosem aszerint mondtam véleményt ez fejlesztésről hogy az jó-e egyik vagy másik érdekcsoportnak (legyen szó akár saját karakteremről), hanem hogy jó-e az a játéknak, illetve nem feszegeti-e a játékegyensúlyt. Ezért szóltam le a KH-t, a HT-t akkor is mikor mi birtokoltuk stb.

Ez nagyon örvendetes, mindenkinek így kellene hozzáállni. A kérdésem első fel igazából csak az erre való rácsodálkozást fejezte ki. A második fele viszont arra akart utalni, hogy első pillantásra igazságtalannak tűnik a javasolt szakértelem a toppal szemben: "hiába fejleszti ki ugyanannyiért egy topper a szingut, és az inspirációt, kevesebb CSP-t kap, mint aki alsóbb szintekről jön - és ezzel utolérik. Holott eleve azért fejlesztette ki a szingut, hogy jó magas szintről lefele ütve elverhesse az ellenfeleit."
Dátum: 2010.01.08. 15:01:48
Idézet: Ariel - 2010.01.08. 13:57:36
Idézet: Prisma - 2010.01.08. 12:30:42
A toptól származik rengeteg olyan ötlet, aminek nyomán később sokan megszívták, ráadásul olyan dolgokban, ami a topot egyáltalán nem érintette.


Igen, pl. sokan panaszkodnak, hogy hogy megszívták a kreatív affinitás lebutításával.

Ez csak egy példa a sok közül, remélem, nem akarsz végigmenni mindegyiken.


Mondok egy példát. Te azt állítod, hogy a spektrális és a VF között nincs különbség, mert mindkettő duplázza a LE/TP arányt. Ez első ránézésre lehet hogy így van, valójában teljesen más a két szakértelem. Ugyanis az egyik a számlálót duplázza, a másik a nevezőt felezi. Valamint a nevező önmagában ezer másik függvénynek a változója.

Köszönöm, hogy legalább valamivel egyetértesz. Azt, hogy az egyik a számlálót módosítja, a másik a nevezőt, ugyanis én írtam le nemrég, igazán nagyszerű, hogy idézel tőlem.


Ilyen függvény a szinted, ezen keresztül a portyázható ellenfeleid, a megvásárolható tárgyak listája, az alap LE amit vadászatnál, sajtolásnál kapsz, portyában a támadásod egy része, a max ép-d, vp-d és még ezer más dolog. A VF módosítja ezeknek a függvényeknek az értékét, a spektrális nem. Teljesen más dolgokra hat a két szakértelem és csak egyetlen közös pontjuk az, hogy mindkettő duplázza a LE/TP arányt. Éppen ezért nem lehet a két szakit egy kalap alá venni, és éppen ezért nem fogsz tudni róla meggyőzni, hogy a két szaki ugyan azt csinálja.

Csakhogy önmagában mind a számláló, mind a nevező jelentősége messze eltörpül a hányadosuk jelentősége mellett. Mivel ez egy PvP játék, így valójában csak ez számít a karakterek interakciójában (kiéve top, de azt most hagyjuk). A nevező által befolyásolt dolgoknak amúgy sincsen jelentőségük, mert ha lassabban is, de a kisebb nevezővel (tehát kevesebb TP-vel) is pontosan ugyanoda fogsz eljutni, mint nagyobb nevezővel. Az egyetlen különbség az, hogy útközben hányszor kapsz ki, és hányszor nyersz a hányadosnak megfelelően.

Ha pontosan akarunk fogalmazni, akkor mondhatjuk a spektrálisnak egyetlen lényeges tulajdonsága a LE/TP arány, és ezzel a karakter erősségének javítása, a VF-nek viszont ugyanezen tulajdonság mellett egyetlen másik lényeges tulajdonsága van, és ez pedig az, hogy lassabban lép a karakter szintet. Csakhogy az erősítő hatása ettől még hajszálra megegyezik a spektrálissal. Azt a hibát szoktad elkövetni te is, és mások is, hogy amikor a VF-et nerfelni akarjátok, akkor váltogatjátok, hogy a VF melyik tulajdonsága éppen az ürügy. Csakhogy ez inkonzisztens. Vagy az erősítő hatással van gond, de akkor a spektrálissal ugyanakkora, vagy a szintlépés lassítóval, de akkor az tulajdonképpen hátrány a VF-esnek, tehát milyen alapon kellene a VF-essel szemben bármilyen nem VF-est tápolni? A lényeg: értelmetlen a VF-re mint általában VF-re hivatkozni, mert a VF az csak a neve. Az aktuális kérdésnél mindig azt kell eldönteni, hogy melyik tulajdonságáról van szó a VF-nek. Remélem, így már sikerült megvilágítanom a dolgot.
Dátum: 2010.01.08. 14:40:32
Idézet: Rafkós - 2010.01.08. 13:54:41
Top utolérésénél az le/tp arány kevésbé meghatározó

Ez azért nem így van. Ha azt értjük utolérés alatt, hogy mondjuk azonos lesz a szintje (végül is mi mást?), akkor két azonos szintű (ezért kb. azonos mennyiségű TP-t gyűjtött) karakter közül az az erősebb, akinek jobb a LE/TP aránya. Mint ahogyan a középmezőnyben is.
Dátum: 2010.01.08. 13:23:46
Idézet: Jeriko - 2010.01.08. 09:52:53
Ez az inspirátoros szakértelem tetszik, jót tenne a játéknak egy kis "tömörödés". Akár a portyaLEminimum szakival össze is lehetne vonni, hogy elég csábító legyen, és kizárásos alapon lehessen fejleszteni VF-el és szinguval.


Biztos, hogy jó lenne ez a topnak? Olyan karakterek érnék utol őket, akik a szinguláris hosszú ideig tartó mellőzése miatt sokkal jobb LE/TP aránnyal rendelkeznek. Az is furcsa, hogy hiába fejleszti ki ugyanannyiért egy topper a szingut, és az inspirációt, kevesebb CSP-t kap, mint aki alsóbb szintekről jön - és ezzel utolérik. Holott eleve azért fejlesztette ki a szingut, hogy jó magas szintről lefele ütve elverhesse az ellenfeleit.
Dátum: 2010.01.08. 12:30:42
Idézet: Ariel - 2010.01.08. 11:17:29
Idézet: Prisma - 2010.01.08. 10:37:05
mennyire csak a top véleménye számít, sőt, mennyire csak a top érdeke számít.


Ez biztos, hogy nem így van.

BaalCain leírta ezzel kapcsolatban a lényeget. A toptól származik rengeteg olyan ötlet, aminek nyomán később sokan megszívták, ráadásul olyan dolgokban, ami a topot egyáltalán nem érintette.


De ha azt szeretnéd, hogy a top legalább akkor melléd álljon amikor azonos a véleménye veled, akkor talán segítene ha nem ostobáznád le minden hozzásuzólásukat, illetve nem őket vádolnád olyasmivel, amiről nem ők tehetnek.

Szerencsésebb lenne, ha nem mellém, vagy bármelyik másik személy mellé állna a top, hanem az igazságos, és logikus megoldások mellé.
Ha igazad van, én támogatni fogom a véleményedet, akármilyen ocsmányságokat vágtál előzőleg a fejemhez. Volt is már erre példa, ha emlékszel. Te is megtennéd adott esetben?
Dátum: 2010.01.08. 10:37:05
Idézet: Birka - 2010.01.08. 10:12:27
Prisma, ez a szekér elment...

Ezt nagyon jól tudom, valójában egy percig sem volt hajlandó Miklós megfontolni bármit ezzel kapcsolatban, és ez már az elején nyilvánvaló volt.


Miklós leírta kerek perec, hogy csak a VF. Én is keményen lobbiztam a ha már VF akkor a Szingu is elv mellett, de mindenkit lesöpört az asztalról egy egyszerű indokkal:
-alig van ember aki szinguzik, azok magas szintüek, a szaki megtérülési ideje horror náluk.
-a szingusoknak ott a kh amiben mindíg van lé (mondjuk ezzel baromira nem értek egyet...)
-Ha lefelejted a VF-et, akkor a szingu az egyetlen lehetőség arra hogy beérd a topot (az egy dolog hogy senki nem akarja beérni CSAK TP-ben LÉ néklül a toppot...)
-kiszámolta, a szaki így jó, ilyen nincs az az érv amivel meg tudod győzni, csak kőkemény matematikai képletek exel táblák, és kimutatható MATEMATIKAI adatok.

Miklós semmilyen értelmes indokot nem mondott arra, hogy miért kell korlátozás. Az, hogy matematikailag kijön, hogy lesz, akinek megéri így is az a legcsekélyebb mértékben sem indok arra, hogy meg legyen csinálva. A korlátozás nélküli kraff is megérte sokaknak, ki lehetett számolni, mégis le lett korlátozva.


Az igazságos, lenne, talán, érzem stb egy átlag progmatosnak is falra hányt borsó, nemhogy 18 éve tömeges síráson edződött Miklósnak

Igen, pont az itt a probléma, hogy Miklós leszarja azt, hogy mi igazságos, mi nem.


Legkeményebb a témában az, hogy itt van a szaki Miklós szerint tömés elleni védelemre, így már azért se lobbizhatsz... Tömnek, akkor fejleszd a szakit, ha nem fejleszted, akkor mért sírsz a tömésért?

Ja, tényleg, ez talán a legfelháborítóbb következménye ennek az egésznek. Az interjúban ezt is kifejtettem.


Prisma, én én eddig azt hittem sírásban McPaul (zarknod) és Rick (kristálygömb) behozhatatlan, de kezdem belátni, hogy hozzád képest laza kezdők,

Én Mortimertől, és Arieltől tanultam.


te profi mód implementáltad az ellenvélemény ignorálást

Szerintem én reagálok leginkább az ellenvéleményre. Mondatról mondatra szoktam rá reagálni, mint most is.


dogmatikus ismétlés

Állítás lehet dogmatikus, az ismétlés aktusa nem. Az ismétlés a tudás anyja.


Különbség talán annyi a javukra, hogy ők eredményesek voltak, te meg nem?

Így van, ez egy lényeges különbség.

Nincsenek illúzióim azzal kapcsolatban, hogy mit lehet ezzel elérni. Így viszont legalább nyilvánvaló Miklós inkorrekt hozzáállása a fejlesztésekhez, és ha valaki betéved ide, akkor olvashatja. Szerintem már összeszámolni is alig lehet azokat a hozzászólásokat, amelyek hosszasan fejtik ki, hogy Miklós mennyire inkorrekten ignorálja a középmezőny véleményét, és mennyire csak a top véleménye számít, sőt, mennyire csak a top érdeke számít. Ha olvasgatod a fórumokat, akkor megláthatod, hogy ez a legtöbb topikban előjön, és nem egy ember írja ezt le, nem is kettő, hanem sok.
Én csak rámutatok a konkrét dolgokra, amikor ez megtörténik.
Ez a mostani egy kiváló példa, és tudom, hogy nagyon sokaknak megvan a véleménye Miklós ezzel kapcsolatos tevékenységéről.
Továbbra sem tudott senki értelmes indokot adni a VF kizárására. Ariel volt talán az egyetlen, aki megpróbálta.
Dátum: 2010.01.08. 10:02:19
Idézet: Awenhai - 2010.01.08. 06:57:21
ne legyen összeférhető semmilyen TP-módosító szakértelemmel. Ha, mint emlegetik, kevés a szingus, akkor ez a korlátozás a VF-eseken kívül keveseket fog érinteni, de legalább magyarázható lesz a bevezetés.

Ez jól rávilágít a problémára. Be lehet tehát vezetni a TP-módosító szakértelmekre a kizárást, ami ugyan értelmetlen, de legalább magyarázható lesz, és nem lesz ordítóan következetlen, hogy pont csak a VF van kizárva. Egy lépéssel persze előrébb lennénk, részrehajlás, és következetlenség helyett értelmetlen lenne a kizárás. Mit kompenzálna ugyanis az új szakértelem a VF, és szingu TP módosító hatásán? Pontosan milyen előnyös/hátrányos hatása van a TP módosításnak, amit az új szakértelem kompenzál/helyettesít stb.?

Az a helyzet, hogy valójában semmilyen szakértelem kizárása nem indokolt. Szerintem csak azért van az, hogy néhányan próbálnak javaslatokat adni a korlátozás módosítására, mert azt sokan érzik, hogy a VF korlátozása önmagában nagyon légből kapott dolog. Szerintem azonban nem az a helyes kérdés, hogy mit kell kizárni, hanem, hogy kell-e egyáltalán bármilyen szakértelmet kizárni? Ha igen, miért? Természetesen nem lehetetlen, hogy ezekre van olyan igenlő válasz, ami logikus, de eddig még senki nem írt ilyet.
Legjobb fejlesztések:
VF, manakonstrukt, kalandok, epikus.
Itt ismét kiemelném, hogy az epikus elegánsan oldotta meg mindazt a célt, ami Zarknodnak nem sikerült: színesítő esemény, összefogást igényel, nem ad nagy tápot, és nem igazán nagy hátrány, ha valaki kimarad belőle.
Még nincsen kész ugyan, de az előzetes infok alapján várhatóan a barátságos portya is nagyon jó lesz.

Legrosszabb fejlesztések:
Portya nerfek, epikus tárgy nerf (ha tényleg megvalósul), TP-tömés, háborús rendszer, és az összes szűk, kiváltságos rétegnek szóló brutális ingyentápok: KH, HT, kvízmedál, és az aukciós tárgyak odadobása a magas szintűeknek az ismételhető küldetésekért kapható dukátok segítségével. Mortimer tökéletesen leírta, hogy mi a baj ezekkel az ingyentápokkal. A KH-nál kiemelendő, hogy nem elég, hogy egy nagyon szűk rétegnek ad ingyentápot, egy jóval szélesebb réteget viszont cserébe jól megszopat.
Dátum: 2010.01.07. 18:57:29
Idézet: PottomPanna - 2010.01.07. 18:29:06
megmurdál a dögje, és ez olyan mélyen megérinti, hogy töröl és ez sem azért baj, mert szegény töröl, hanem mert neked kevesebb célpontod lesz?

Ez valóban viccesen hangzik, de ez nagyon sok mindennel van így. Az egészséges életmód reklámozására sem jólelkűségből költenek a társadalmak, hanem hogy a tagjaik ne haljanak meg idejekorán, és így ne vesszenek el az adófizető, és dolgozó polgárok. Ettől még a polgárnak is jó, hogy tovább él.
Dátum: 2010.01.07. 16:33:33
Azért ez a kibekapcsolhatóság nagyon minimális fejlesztés, nyilván ujjgyakorlat lenne Baratynak. Sokan örülnének neki, kár nem érne senkit, akkor meg miért ne lehetne megcsinálni?
Dátum: 2010.01.07. 15:11:09
Idézet: Ariel - 2010.01.07. 15:06:49
A különbség csak az, hogy a sajtolás és a csapdakészítés nem kényszerít arra, hogy fele tempóban haladj a játékban.

Értem, de akkor a VF-nek ez egy negatív tulajdonsága, ugye? Akkor nem éppen a VF-eseket kellene kompenzálni? Nem elég, hogy van a VF-nek ez a negatív tulajdonsága, kapjon még egyet?
Egyébként sem lenne ez jó érv, mert az új szakértelem nem a játék tempóját gyorsítja (azt változatlanul hagyja), hanem az karakter erősségén javít.
Dátum: 2010.01.07. 14:56:15
Idézet: Ariel - 2010.01.07. 14:46:03

Idézet: Miklós - 2009.11.18. 20:36:35
Visszatekintve, a VF egyike volt a kevés nem kellően átgondolt fejlesztéseknek.
...
Maga a szakértelem nem lett volna rossz, de a bónusz amit ad, túlzó. Az 50% helyett elég lett volna 20%.


Hát ezt kompenzálja az új szaki. Hogy a VF-es kari ne legyen akkora előnyben azokhoz képest, akik nem használnak VF-et.


Na végre valaki megpróbálja. Ha a VF túlzó előnyt ad, akkor a sajtolás + csapdakészítés még túlzóbbat, ugyanis azzal 100% fölött lehet javítani a LE/TP arányt. Tehát valójában a sajtolás + csapdakészítés túlzó előnyét kellene kompenzálni. Sőt, mivel több ilyen szakértelem van, ezért bármelyiket választjuk is ki, a többivel összesen jóval nagyobb előny érhető el, tehát mindegyiket korlátozni kellene.