Felhasználónév: Jelszó:

Hozzászólások - Awenhai

Szervusztok!

Tgmaster: Nem volt nehéz gyermekkorom, de gyanítom, hogy azon mesék, amiken mindketten felnőttünk, manapság nem minden gyermeknek ismertek már. A kérdésed pedig mindenképpen speciális, mert egy mű lényegtelen részletébe kérdez bele. A kérdésedre korrekten válaszoltam, nem kezdtem személyeskedésbe. Nem értem hát, miért tetted te.
Szervusztok!

Tgmaster: Arra emlékszem, hogy egy mesében szerepelnek... de már az sem ugrik be, hogy hol. Először meg kéne nevezned a művet, ahol szerepelnek, másodszor tudatosítani kell magadban, hogy nem biztos, hogy ez a történet legfontosabb része. Éppen ezért ez a kérdés igencsak speciális kérdéssé válik. A mű megemlítése nélkül senki nem tudhatja, hogy hova tegye, esetenként még a művel sem. Nem is ajánlanám az újra próbálkozást.
Dátum: 2011.08.04. 06:02:13
Szervusztok!

Rogalndorn: Nem jól gondolod, a kérdés helyes így. Valóban országnak nevezik együtt az összes növényt, az összes állatot, és az összes gombát. Osztály például az Emlősök osztálya gerincesek törzsében az állatok országában.
Szervusztok!

Breptor: Ha étával van írva eredetileg, akkor írd é-vel, mert a magyar helyesírás szabályai szerint az idegen (nem latin) betűkészletet használó nyelvek neveit a magyar kiejtés szabályai szerint írjuk. Ezért, ha a h hangzó nem hallható, akkor a nevek sorban: Teszpisz, Tétisz, Tészeusz, Tantalosz. Ha hallatszik a h, akkor valóban csak a két középsőben kell az az egy-egy darab é betű.
Szervusztok!

Breptor: Hallottam már olyasmiről, hogy a kérdés jó volt, és el is fogadhatták volna, de akadt ez a probléma a szűrővel. Ilyen esetben érdemes egy ponttal megbolondítani, és írni Hatsepsutnak (nem tudom, hogy a többi kvízadmin képes-e belejavítani a kérdésbe). Mindenesetre egyébként elfogadható kérdés esetében kiigazítják, akkor már nem köt bele az ellenőrzőrutin.

Philip K. Dickről akartál kérdést írni? :-D
Dátum: 2011.06.20. 06:14:26
Szervusztok!

Ki Han Solo másodpilótája?

Boba Fet
Amidala
Yoda
Csubakka*

A kérdés nem rossz, csak a másodpilóta nevét kéne tudni leírni: Chewbacca
Hát, itt nem az a valódi hiba, mert Magyarországon a legelső kiadás óta kiejtés szerint írták a nevét, ellenőrizhető az antikváriumban, a Kozmosz Fantasztikus Könyvek sorozatban. Ha kell, előkerítem a példányomat, és konkrét könyvmeghatározást is adok, kiadóval, évszámmal.
Ami mindenképp hiba viszont, hogy Boba Fett neve hosszú t-vel írandó a magyar kiadásokban és eredetiben is.
Szervusztok!

Aiolos: "A nem maradt el"-t helyettesítő válaszod jelölt rossz válasz, a kérdést tagadni nagyon nem szerencsés. Mindenképpen valamely értelmezhető választ írj oda. Ezen kívül is lehet lexikális, de a kérdés tagadása akkor sem jó, ha akad az adatbázisban néhány hasonló.
Dátum: 2011.05.26. 07:20:13
Szervusztok!

Pr3datoR: Lanmandragoran szavait fogadd meg, nem mond rosszat. Az a kérdés menthetetlen volt, mert hogyan akarsz összehasonlítani egy területet egy térfogattal? Értelmes összehasonlítás csak azonos típusú mértékegységek között lehetséges. Összehasonlíthatod tehát a hektárt a négyszögöllel, de nem összehasonlítható a négyzetméter és a köbméter. Az adott templomok közül ráadásul mindhárom református templom valamiben legelső, és te az alapterületre kérdeztél rá, és a légköbméterben legnagyobbat jelölted. Ez olyan hiba, mintha azt kérdezted volna, hogy melyik alma, és a válaszok között három almafajta és egy körte szerepel, s te a körtét jelölöd jónak teljesen tudatosan. Az első helyesírás után, ha kiigazítottad volna, bizonyos vagyok benne, hogy átengedte volna a kvízadmin.

A bemásolt harcos kérdés pedig nem rossz, már az is új információ, és ráadásul érdekes, hogy e három esemény azonos naptári napon történt. Ráadásnak még azonos nép is okozta mindegyik eseményt (ugyebár a törökdúlás...). Nekem tetszik.
Dátum: 2011.05.21. 05:50:38
Szervusztok!

Killer: én sem zenetagozatra jártam, s most már én is nyugodtan mondhatom: nem ma. Mégis emlékszem a zeneelmélet alapjaira.
A speciális, nem tanított hangközök mindegyike rossz válaszban szerepel, a jó válasz meg ismerhető, ezért a kérdés szerintem a "jó, bár az egy tyúklépésnyit nehezebb" kategóriába tartozik, simán befér a határok közé.

A NAT pedig változik, egyre gyorsabban. Lassanként elérjük azt a szintet, hogy két testvér is kénytelen lesz mást tanulni, s nem csak húsz esztendőnyi korkülönbséggel.
Dátum: 2011.05.19. 06:36:27
Szervusztok!

Killer: Nem értek egyet. Az általános iskolában nekem még tanították a következőket:
Dúr hangsor: Dóról induló hangsor.
Moll hangsor: Láról induló hangsor.
Dúr hármashangzat: Dó-mi-szó.
Moll hármashangzat: Lá-dó-mi.
Az énektankönyveinkben pedig szerepeltek a hangközök is a kvintig bizonyosan, illetve az oktáv. A bővített kvint és a szűkített kvart már módosított hangokat tartalmaz, ezért nem tanították, de a dúr és a moll hármashangzat hangközeit igen.

Neked már ez sem tananyag?

Nem mellesleg helyesírási hibát is érzek a kérdésben, a Dúr hangsorokat mindig nagy betűkkel jelölik, és a hangsor megnevezését is így írják, a moll hangsorokra mindig kisbetűvel hivatkoznak, a mondatkezdet kivételével.
Dátum: 2011.05.16. 06:23:27
Szervusztok!

Idézet: Breptor - 2011.05.15. 12:49:35
Hány betű van a magyar ábécében az "A" és az "F" között?
9
6
4
7

A kérdés az volt, hogy A és F között, a helyes válaszba viszont beleszámolta az A-t és az F-et is.

Nagyon pongyola a válasz, és hibás is. A magyar ABC A-tól F-ig:
A Á B C Cs D Dz Dzs E É F.

A szó szerinti helyes válasz tehát kilenc, a két szélét is beleértve tizenegy. Ne az angol ABC-t tekintsük magyarnak.
Dátum: 2011.05.09. 06:40:35
Szervusztok!

Idézet: Matyóka - 2011.05.08. 19:04:46

Mit vizsgál az endokrinológus?
tüdő
agy
szív
pajzsmirigy
Mivel nem csak a pajzsmirigyet, hanem az emésztőrendszer szerveit is, a kérdést javítani kéne például így: "Melyiket vizsgálja az endokrinológus az alábbiak közül?".

Matyóka, tévedésben vagy egy hangyányit. Az endokrinológus a hormonrendszereddel foglalkozik, az emésztőrendszer tudósa a gasztroenterológus. Esetleges elgépelésért elnézést, ha nem voltam kellően precíz, kérek egy orvost, hogy javítson.
Dátum: 2011.04.19. 06:15:53
Szervusztok!

Khriide: Az ázsiai elefántot indiai elefántnak nevezik, nem ázsiainak, ezért a kérdés helyesen van megfogalmazva. Bár tény, hogy először én is csuklottam, és utána kellett gondolnom, hogy mi a csavar.
Dátum: 2011.04.18. 06:00:35
Szervusztok!

Multifilter: Bizony, azt észre sem vettem. Nem hajnalban kéne helyesírásba belekötögetni, mert elcsúszhatnak dolgok. :-D
Dátum: 2011.04.17. 06:35:49
Szervusztok!

Poostmaster: A japán földrengéses kérdésnél Fukusima neve helyesen van írva. A magyar helyesírás szerint ugyanis az olyan nyelvekből származó neveket, amely nyelvek nem latinbetűs írásmódot használnak, kiejtés szerint kell írni. Az, hogy az angol helyesírás szerinti változatok ismertebbek, az csak az internetnek köszönhető, ettől a magyar helyesírás még nem változik.
Dátum: 2011.04.16. 06:16:38
Szervusztok!

Kardpeter: A kérdés tökéletes, mert az oxigén maga nem éghető, bár az égést táplálja. Sosem az oxigén az, ami a lángot fog, hanem a meggyújtott anyag (fa, papír, hidrogén, avagy egyéb gyúlékony anyag). Az oxigénkoncentrációtól az égés sebessége függ, nem pedig a létrejötte. Ha egy csövön átvezetsz oxigént, és megpróbálnád meggyújtani, a gyújtópálca fellobbanna, de az oxigénáramlásból eltávoítva az oxigénáram nem lángolna tovább, mert éghető anyagot nem tartalmaz.

A tűzveszélyessége is ezzel függ össze, hogy a palack tömítése gyulladhat meg a gáz súrlódásának hatására (ugyebár súrlódáskor hő fejlődik). A palack azért robban fel, mert a hőmérséklet növelésével a gáz térfogata növekedne, de mivel a palack merev, csak a nyomása tud növekedni, a palack tűrőképességének határán túlig. Ekkor robban a palack, és a kiáramló oxigén a jelenlévő tüzeket is fellobbantja.
Dátum: 2011.04.11. 06:18:24
Szervusztok!

Cin: Valóban, Arany is kapcsolható a szabadságharchoz, ahogy még egy csomóan. De a kérdés az elgépelés miatt lett olyan stílusban beírva, ahogy. Ennek ellenére azt, hogy Aranynak milyen kapcsolata volt a szabadságharccal, azt jóval kevesebben tudják, nem szokták őt forradalmi költőként emlegetni. Ezért legfeljebb cserélni kéne Arany nevét egy másik költőre, de olyan magyar költő, avagy író, aki a szabadságharc idején alkotott, és nem volt kapcsolatban a szabadságharccal, nem létezik, mert ez a háború mindenki életét befolyásolta.
Dátum: 2011.04.10. 06:32:01
Szervusztok!

SuperEgo: Ez a kérdés egy elgépelés miatt lett oltári nagy szamárság, nem törölni, meg morogni kell, csupán kijavítani azt az egy szál 9-est 8-asra. A kérdés feltevője meg máskor figyelmesebben ellenőrizze. :-D
Szervusztok!

Mangetsu: A már szerepelt értékelés nem csak azért kapható, mert tételesen szerepel a kérdés az adatbázisban, hanem azért is, mert az adott témakörből már rengeteg van (jelen esetben állatok és növények besorolása és társaik), de a kérdés maga nem lenne hibás. Azért így szokták visszaküldeni, mert így nem veszítesz kérdésfeltevési jogot.

***

JollyJoker: Magyarország minden egyes településének ismerete legfeljebb az egyetemek földrajzszakjain alaptudás, ott ebből bizonyosan van szigorlat is, de egy átlagembernek nem szükséges ismeret. Elegendő, ha a térkép, vagy a navigátorszoftver ismeri. A másik kérdést másold be pontosan a Kvíz 5 topikba, és amint elérnek a hozzászólásodhoz az adminok a javítással, törölni fogják.

Alapvetően azonban az volt az ok, hogy a Hol található XY város/község/ország típusú kérdésekből nem kell egy darabbal sem több. Az amúgy valóban ismerhető helyeket már szerepelttel, az ismeretlen, avagy kevéssé ismert helyeket lexikálissal küldik vissza.
Szervusztok!

SuperEgo: A kérdésed aranyos, de a kacagnak nem a röhög a szinonímája, hanem a nevet. A röhögésben van egy negatív érzés szerintem. Röhögni a bűnöző tud az áldozatán, egy elégedett parasztgazda nem tesz ilyet. Mondhatnám úgy is, hogy ne argós kifejezést használj a kérdésben.