Felhasználónév: Jelszó:

Hozzászólások - Kopi7111

Oldal: 12345
Dátum: 2010.08.09. 22:55:04
Mi volt a magyar királyságban a király után a második rang?
nádor #
bán
főlovász
kormányzó
Nádor, ez rendben is van. Csak azt nem tudom, Vitéz nagybányai Horthy Miklós, a Magyar Királyság kormányzója hányadik ember volt a király után. Igaz, akkor "király nélküli királyság" volt Magyarországon (1920-1944).
Hasonló a helyzet Kossuth Lajos Kormányzó-elnökségével, a Habsburg ház trónfosztása után (1849).
Szilágyi Mihály az ország kormányzója (régens governátor) amíg a 15 éves Mátyás alkalmas nem lesz az országlásra (1458).
És ne feledkezzünk meg Hunyadi János kormányzóságáról sem (1446-1453).
Lodovico Gritti (1530-1534) I. Ferdinánd király nevezte ki kormányzónak. Érdekes időszak, hiszen ekkor két királya van a három részre szakadt Magyarországnak, Gritti a "másik király" Szapolyai János udvarában él, miközben Nagy Szulejmán szultánnak is "dolgozik"...
Johann Caspar Ampringen (1673-1681) I. Lipót császár Magyarország kormányzójává nevezte ki teljhatalommal (a nádori hivatalt eltörölte) az ő tettei miatt tört ki (többek között) a Thököly szabadságharc. Persze itt is gond van, mert ott van Erdély kérdése, ami akkor független (magyar?) állam...
Lehet, hogy a kormányzó is helyes válasz?

És akkor visszautalnék egy korábbi kérdésre, mely szerint hányszor volt kormányzója az aktuális magyar területeknek? (Valahogy így hangzott, lapozz vissza) A helyes válasznak 4 van megadva, én viszont itt hatot számolok. Tehát ezek közül kettő nem számít. De vajon melyik kettő?
Dátum: 2010.08.06. 13:13:01
Én úgy látom, az van írva: Sarkokon. Nincs megjelölve az északi, vagy a déli.
Sarki évszak van írva, nem hónap, így abba sem lehet belekötni, hogy mikor az északi sarkon tél van, akkor a déli sarkon nyár.
Igazából nem látom, hogy melyik lehetne a másik jó megoldás, így nem értem a problémádat sem.
Szerintem a kérdés jó, bár nem én írtam. Talán a fogalmazásokon lehetne kicsit finomítani, de így is tökéletesen érthető, és általános műveltség birtokában gond nélkül megválaszolható.

Kedves Ferrari!
Ez nem Chat, ez fórum. Kérlek nézz utána, mi a különbség a kettő között.
Azért gondolom, hogy szerinted chat, mert amit írtál az magyarnak tűnik, mégsem igazán értem. A magyar-chat nyelvjárást sajnos nem beszélem.
Dátum: 2010.08.06. 09:15:11
Mi a foglalkozása Stephen King 'Tortúra' című művének főhősének?
autószerelő
bokszoló
zöldséges
író #
Ezt a könyvet miért kellett volna olvasnom?

Ha mindenáron karalábézni akarsz, javaslom a következőt: A növények mely törzsébe tartozik a karalábé? Mohák/Harasztok/Nyitvatermők/Zárvatermők. Vagy: a növények melyik rendjébe tartozik a karalábé? Káposztavirágúak/Tökvirágúak/Burgonyavirágúak/Hüvelyesek. Általános műveltséggel ki lehet találni mindkettőt.
Dátum: 2010.08.05. 23:30:45
Mire nem használjuk a Bounty kifejezést?
Csoki szelet
Műszaki eszköz #
Hajó típus
Sziget
Semelyikre. Van olyan, hogy Bounty csoki, és van Bounty sziget. De ha meglátok egy csoki szeletet, vagy egy szigetet, nem mondom azt, hogy: „Nini, ott egy Bounty!” (kivéve, ha tényleg az…) A HMAV Bounty egy hajónak a neve volt, típusa szerint talán szkúner, de nem értek a vitorláshajó-típusokhoz. Ha nagyon belemegyünk, akkor a hajó, így a HMAV Bounty is műszaki eszköz. Ne erőltessük...

Melyik folyón van a Vaskapu?
Duna
Zagyva
Rába
Tisza
„A vaskapu” semelyik folyón sincs. A Vaskapu szoroson keresztülfolyik a Duna folyó, de akkor már inkább a folyó van a szorosban. Vaskapu vízerőmű a Duna folyóra épült. Vaskapu egy község Romániában, nem a Duna mellett. Vaskapu-hágó Romániában, folyó nélkül. Vaskapu hegy a Pilisben, és még egy a Visegrádi hegységben, folyó nélkül. Vaskapupusztán már jártam, még egy patak sincs ott. Apám tegnap megkérdezte, be van-e zárva „a vaskapu”? Megnéztem. Ott sem volt folyó...

Az általános műveltség szerintem nem azt jelenti, hogy milyen frankón be tudom írni a keresőbe a kifejezést, hanem azt, hogy fejből tudod a választ, legalább nagyjából tudod a választ, vagy a hibásakat ki tudod zárni és legalább sejted miről is lehet szó. Bocs, de a Hódító hódokról csak annyit tudok, hogy volt egy ilyen mese. Azt is kérdezhetnéd, hogy rajz, báb vagy akármilyen volt, mert még azt sem tudom, nemhogy a nevüket. És nem hiszem, hogy az életben bármikor szükségem lenne erre a "tudásra". Nem tudom, hallottál-e Magilla gorilláról, vagy Foximaxiról, Inci Finci és Kandúr Bandiról, stb. Valaha őket is millióan nézték, de már elmúlt. A gázpisztolyosról annyit, hogy a fegyvertartásról szóló törvény sem tartozik szerintem az általános műveltséghez. Ezzel az erővel azt is megkérdezhetnéd, hogy a törvény szerint ki minősül foglalkoztatónak. Ez szinte minden embert érint ebben az országban, mégsem hiszem, hogy tudni kéne rá a választ...
Hibás kérdés értékelésért szerintem nem kell megsértődni, én is kaptam már vissza, volt hogy egy nap hármat is. És még fogok is, attól tartok. Nem hiszem, hogy az adminok hülyék lennének, bár néha átcsúszik rajtuk pár hibás kérdés, valószínüleg olvasnak elég sok marhaságot, és ők is csak emberből vannak.
Dátum: 2010.08.04. 22:15:47
A kérdés valahogy így szólt: Melyikük vezetékneve településnév is egyben
Demjén Rózsi #
Fenyő Miklós
Flipper Öcsi
Korda György

Flipper Öcsi valójában Jeszenszky Béla Tibor. Ez talán kevésbé ismert, de ha már kérdést írok a művész valódi nevét írom le. Sokkal közismertebb Demjén "Rózsi" Ferenc neve. Talán még Zámbó "Jimmy" Imre neve hiányzik a sorból. És nem hiszem, hogy az ország minden 600 fős községének nevét ismernünk kellene. Remélem a következő kérdésben egy 3 házból álló puszta nevét kell majd ismernem.
Dátum: 2010.08.04. 13:51:11
Mi Robert Jordan fantasy író igaz neve?
James Oliver Rigney #
Jackson O'Reily
Reagan O'Neal
Robert Jordan

Ha a kérdés P. Howard lenne, azt még megérteném, mert elég sokan olvastak/olvasnak Rejtő Jenő regényeket, és szinte minden köteten így szerepel a neve : Rejtő Jenő (P. Howard). De Robert Jordan nem hiszem, hogy "akkorát alkotott" hogy mindenkinek ismernie kellene akár az írói álnevét, nemhogy az igazit.


A lovag fő fegyvere a lándzsa (kopja) volt. A források egyetlen olyan adatot sem közölnek, mely szerint kardot rántottak, vagy más közelharci fegyvert használtak volna, míg a lándzsa el nem tört.
A XI-XIII. században az első összecsapás után leggyakrabban a 90- 100 cm hosszú, 1000-1800 gramm súlyú kétélű karddal (pallos) folytatták a harcot, inkább vágtak, mint szúrtak vele.
A lovakat is láncszemes és bőrpáncéllal védték. A lovagnak 1-2 később 5-7 lova volt. Egy vagy két csatlós (écuyer) vitte fegyvereit, és azok cserélték a lovát, ha elpusztult, vagy sérülés érte. A lovagok gyalog is szoktak harcolni a gyalogosok sorai között, főként a németeknél, kevésbé az angoloknál, még kevésbé a franciáknál.
A pallos szóról nekem az Excalibur jut az eszembe, vagy egy teljes páncélzatban földön álló lovag, amint két kézzel fogja maga előtt a hegyével földre állított mellközépig érő kardja markolatát.
A fegyverek nevéről valóban kár lenne vitát nyitni, a hasonló kardokat is másképp hívták a különböző területeken, és akkor a fordítási hibákba nem is kellene belemenni. A lovagok kardját hívhatjuk másfélkezes (fattyú/bastard...) kardnak is, lovagkardnak, hosszúkardnak, pallosnak...
A lovat "elengedett kézzel" irányítani nem okozhatott problémát, ahogy nem okozott gondot könnyűlovas fegyvernemnek sem. Gondoljunk csak a vágtázó lóról hátrafelé nyilazó hun/magyar/tatár/indián stb lovasokra. A lovagok lovai viszont nem kicsi könnyű gyorslábú lovak voltak, hanem robusztus masszív lovak. Csak a lovakat borító vértezet 30-40kg volt, ehhez jött a lovag tömege teljes fegyverzetben. Egy arab telivér valószínüleg meg sem tudna mozdulni, ha rátennénk, nemhogy rohamozzon... A csukló bármilyen hihetetlen, sok mindent kibír. Főleg, ha edzve van, és ha a "gazdája" ismeri a megfelelő fogásokat.
Dátum: 2010.08.03. 08:38:46
Általános iskolában matekórán melyik az az eszköz amit (soha) nem használnak a kisdiákok?
körző
számológép
függvénytáblázat #
vonalzó
Úgy tűnik, én túl régen voltam kisdiák. Én ott tanultam meg a függvénytáblázat használatát. Lehet, hogy ma már nem része a tananyagnak? Sehol? Számológépet viszont nem használhattunk. De szerintem ez is attól függ, hogy a tanár mit és hogyan tanít...
Dátum: 2010.08.02. 22:14:31
A felsoroltak közül melyik nem kifejezetten a lovasság fegyvere?
Pallos #
Kopja
Szablya
Pajzs
A pallos hosszú egyenes kard, a lovagok legfontosabb fegyvere! Ha a lovag nem lovasság, akkor mi? Bár kétségtelen, hogy a pallost gyalogos katonák is használták, de akkor a pajzs és a szablya sem jó!
Dátum: 2010.08.02. 09:58:47
Melyik megyében található: Weöres Sándor Színház?
Keszthely
Sárvár
Szombathely #
Tapolca
Ezek közül a városok közül melyik megye?

Hol halt meg IV. Károly, az utolsó magyar király? (Nem biztos, hogy szóról-szóra így szólt a kérdés, de ilyesmi volt)
Portugália
Hollandia
Madeira #
Ausztria
Madeira a Madeira-szigetek legnagyobbika az Atlanti-óceánban, Portugália autonóm régiója. Tehát Portugáliában halt meg, Madeira szigetén...

Melyik együttes dala eredetileg az "I Was Made for Lovin' You"?
KISS #
The Who
Modern Talking
Scooter
Szerintem keresztanyámé. De mivel csak keveseket érdekelt, többé nem énekelte...

Hol él több juh mint ember?
Ausztrália
Grúzia
Oroszország
Brúzia
Olyan nehéz még egy országnevet odaírni? Mi jön még? Bergengócia, Túlazóperencián, Kerekerdő?

Mikor hagyta el Magyarországot az utolsó orosz katona?
1991. június 19. #
2007. agusztus 20.
1989. december 06.
1990. március 15.
Tételezzük fel, hogy igaz. Bár a soknemzetiségű szovjet hadseregben valóban sok volt az orosz, nem biztos hogy azon a napon is volt még itt közülük. Lehet, hogy csak ukránok, örmények, észtek voltak. De még utána is maradtak itt bőven, pl katonai attasé, szerelők a repülőtereken, a szovjet laktanyákat átadó katonák, stb. Ez így nagyon nem jó kérdés...
Dátum: 2010.07.29. 22:10:10
Hányszor volt kormányzója az aktuális magyar területeknek?
3 #
4
2
1

Ki volt hányszor? Anyám egyszer sem. Én sem. Vagy úgy általában? A XX. században? (Halkan megjegyezném a századokat római számmal szoktuk írni...) Vagy a történelem során?
Dátum: 2010.07.27. 21:29:22
Melyik könyvet, NEM Böszörményi Gyula írta?
Monyákos Tuba a Lidérc Árvák Fészkében
Kucó
Mágia #
Rúvel hegyi legenda

Nem hiszem, hogy Böszörményi Gyula munkássága az általános műveltséghez tartozik...

Hogy hívják Michael Jackson legendás hátra felé sétálását?
Moon Walk #
Wonder Step
Backstep
Vision Dancing
Szerintem a válasz: Kit érdekel? Legközelebb egy brake tánc mozdulat neve jön? Vagy szinkronúszó figura?
Dátum: 2010.07.26. 12:39:11
Milyen halmazállapotú a kén ?
folyékony
plazma
gáz
szilárd #

Milyen körülmények között (nyomás, hőmérséklet...) De örülök, hogy megjelent a plazma, ez ugyanis az anyag negyedik állapota, és nem ionizált gáz. Ezzel az erővel a folyékony halmazállapot megolvadt szilárd...
Dátum: 2010.07.26. 00:50:26
Kik a druidák????
óriások
alakváltók
erdei remeték #
manók
Én meg azt hittem, hogy kelta papok voltak.

Melyik egy biztosítótársaság neve is?
KABÁT
ŐV
NADRÁG
ING
Haha.

Milyen állatot neveztek a nyelvújítók foltos nyakorjánnak?
hiéna
zsiráf #
tigris
okapi
Ezt könnyű kitalálni, nem is azért került ide. Mindössze reagálni szeretnék az elfekkel kapcsolatos reakciókra. Valószínűleg aki ezt a megnevezést javasolta, szintén meg tudta indokolni, hogy miért, csakúgy, mint az általam igen nagyra becsült Göncz Árpád a tündét. A magyar fordítás egyébként valóban kiváló.
Rendben, belekötök a törpbe is, és nézzük őket együtt. A legtöbb fantasy világban mind az elfek, mind a törpék megtalálhatóak, különböző eredetmagyarázattal, és ez alapján valóban úgy tűnhet, nem sok közük van egymáshoz. De nézzük a valóságot. Jelenleg itt a földön megszámlálhatatlanul sok értelmes faj létezik? Vannak, akiket Allah teremtett, másokat valamelyik keresztény Isten, megint mások az evolúció révén alakultak ki. Mégis úgy gondolom, hogy ezek mind az emberi fajhoz tartoznak, bizonyos közös jellemzőik alapján. Ha viszont ezt elfogadjuk, akkor el kell fogadnunk azt is, Középföldén bizony elfek és törpék élnek. Ha jól tudom, az elfek is és a törpék is a germán mitológiából származnak, onnan kerültek át a fantasy világokba, kisebb-nagyobb változtatásokkal. Az alapjellemzőik ugyanazok, és ettől lesznek elfek és törpék nem pedig az eredettörténetüktől. A „Snow White and the Seven Dwarfs” című mesében, ugye nem törpök vannak? Az pedig azt hiszem régebbi Tolkien művénél… Az elfek talán a “Suszter manói” című meséből lehetnek ismerősek, bár azok nem egészen a fantasy elfek, és a télapó északi-sarki segítő elfjei sem egészen azok…
Dátum: 2010.07.21. 23:44:46
Nekem ma kijutott a jóból:)

Kinek a hőse az ilanori bárd, Tier Nan Gorduin?
Raul Renier
Alan O’Connor
Jan van den Boomen
Wayne Chapman #

Végigkutattam az emlékezetem, és valóban olvastam pár évvel ezelőtt. De hogy ki írta?

A Számkivetett c. filmben Tom Hanks hogy hívja a labdát?
Bally
Wilson #
Pufi
Carson

Kiváló film, de Tom Hanks által alakított szereplő nevére sem emlékszek, nemhogy a labdáéra…

Hogyan álcázza magát Drako(a sárkány) a sárkányszívben?
fává változik
kővé változik #
nem álcázza magát
láthatatlanná változik

Szintén kiváló film. Volt benne sárkány, meg még pár szereplő. Ha jól emlékszem volt 2. része is, ahol egy másik fiatal sárkány szerepel, a neve Drake. Ez az álcázós dolog talán pár másodperc a filmben. Ezzel az erővel azt is meg lehetne kérdezni, hogy a Nagy durranás című filmben mivel takarítják a repülőgép anyahajó fedélzetét…

Milyen színárnyalat a sziéna?
szürke
halvány kék
kékeszöld
vörösesbarna #
A barna egy színárnyalata, de valóban tudni kell ezt? Nem hiszem, hogy meg tudnám külömböztetni az umbra, wenge vagy marrone árnyalatoktól…

Ki mondta: Az élet nem habostorta?
Pelikán József
Bástya elvtárs
Börtönőr
Virág elvtárs #
Újabb kiváló film, ezúttal itthonról. A tanú. Virág elvtárs mondja Pelikán elvtársnak. Aztán később az árvíz idején Pelikán (aki a fa ágai közt ül) mondja a csónakban ülő szomszédnak. A szomszéd válaszát inkább nem írom le…

A szarvasgombás kérdés újra feltűnt, ezúttal a sertés mellett olyan állatokkal, amikkel nincs gond. Köszönöm.

Az elfekkel kapcsolatos véleményem fenntartom, elég sok fantasy környezetben játszódó regényt olvastam, és sok számítógépes játékkal is játszottam. Az eredeti remekmű óta sok víz folyt le a Dunán, Tolkien munkáját folytatták, és ma már kidolgozott Quenya (nemes elf) és Sindarin (szürke elf) szótár is létezik, természetesen nyelvtannal együtt. És ki tudja mit hoz a jövő? A rajongók, és a fanatikusok sok mindenre képesek lehetnek. Talán egyszer ezen nyelvek valamelyikéből is lehet majd nyelvvizsgát tenni…
Úgy vélem vannak nemzetközi, internacionális szavak, amelyeknek akár lehet megfelelője a magyar (vagy más) nyelvben, mégis inkább a nemzetközi szót kellene használni, mert a fordítás nem biztos, hogy lefedi az adott szó teljes jelentését. Az írásmód fonetikussá alakulása pedig nem lehet akadály (laser/lézer, plasma/plazma, television/televízió…)
A tündérrel nem keverem, bár a mi tündéreink és az angolszász tündérek nem is hasonlítanak egymásra, olyan mintha Picard kapitány (Star Trek) vezetné Yoda (Star Wars) csillaghajóját. Más kultúra, más mesevilág.
A Tünde nagyon szép női név, Vörösmarty Mihály alkotása a tündér szóból. Ezzel sem szeretném keverni.
Dátum: 2010.07.20. 23:18:02
Idézet: Ezüstszél - 2010.07.17. 13:52:14
Pontosabban 2 jó válasz is van.
Elrond apja ember, anyja tünde volt.

A féltünde a gyűrűk urában nem faj. Az ember-tünde házasságokból született gyermekek dönthetnek, hogy ember, vagy tünde életet választanak, és ez onnantól az utódaikra is érvényes.

Mondjuk tudni éppen lehetne, ha értelmes lenne a kérdés. Végülis egy híres film, amit elég sokan láttak. Bár a könyvtől eléggé eltér, de az alapok azért stimmelnek.
(Továbbá google-ból 1 perc alatt kideríthető .)


Minden tiszteletem a fordítóé, igazán nagyszerű író és államférfi volt. De. Könyörgöm. Elf nem tünde. Sajnálatos hiba. A hobbitnak, vagy az orknak vagy az antnak is adhatott volna más nevet, azt nem tette meg (szerencsére).
Az elfeket hívjuk elfnek, és felejtsük el ezt a sajnálatos félrefordítást.
Dátum: 2010.07.20. 22:45:42
Melyik állattal kerestetik meg a szarvasgombát?
szarvassal
X sertéssel
nyomozókutyával
vadászkutyával

Igen, sertéssel is. Vagy kutyával. A vadászkutya és a nyomozókutya "mesterség" melyekhez több kutyafajta is tartozik, és lehetnek köztük átfedések! Különösen azért mert a legtöbb vadászkutya fajtának kiváló a szaglása és könnyen tanítható, ezért kiválóan alkalmasak nyomozókutyának is, mellesleg szarvasgomba keresésre is. Nagy előnye a sertéssel szemben, hogy nem falja fel...

Melyik nem a Winnetou része?
Old Shatterhand
X Old Hunter
Old Firehand
Old Death

Egyik sem "a Winetou része". Old Hunter nem szerepel egy regényben Winetou-val, a többiek igen. Fogalmazásgátlót vehetett be a tisztelt kolléga...
Dátum: 2010.07.20. 18:47:58
Sajnos nem emlékszek pontosan a kérdésre, és nem tudom hogy tudnám visszanézni, azért megpróbálom fejből:
A kérdés valahogy így szólt:
Melyik magyar városban található Minaret?

Csak addig olvastam, hogy Pécs. Ha kívánjátok, lefényképezem 10 percen belül. A kórház-téren található, kb 30 évvel ezelőtt még látogatható is volt, sajnos már régóta életveszélyesnek nyilvánították, így nem lehet felmenni. Az épület a Baranya Megyei Kórház udvarán áll, de a térről is jól látható.

A válaszom helytelen volt. A helyes válasz Eger. Ezzel nincs is semmi gond, mert tényleg van Egerben IS!!! minaret.
Oldal: 12345